Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Gazdík jako Bludný Holanďan

26. 03. 2017 16:52:58
Bludný Holanďan křižuje sedm moří ...., je znamením bouře a zkázy pro lodi, ke kterým se přiblíží (tolik legenda).

Petr Gazdík dnes bloudí politickou scénou a hledá, kde by se zasekl drápkem, aby se jakkoliv udržel na úrovni celostátní politiky, aby vůbec prošel nadcházejícími volbami.

Naděje mu vyvstala u Lidovců. Získal u nich jakýsi příslib, který pro něj ale ještě žádnou jistotu nepředstavuje. Do voleb je stále daleko. A Lidovci věrni své pověstné „operativní flexibilnosti“ dokážou cuknout a pustit partnera k vodě za pět minut dvanáct. Stačí jen, aby vyvstala pro ně výhodnější situace nebo přišla výhodnější nabídka.

Jak tomu nakonec s "daným slovem" bude, to uvidíme. Ale pán Gazdík může pro Lidovce zapůsobit jako Bludný Holanďan a stáhnout je pod vodu. Pán Bělobrádek si je toho evidentně vědom. Stejně jako, že Gazdík od Lidovců skutečně nemá ještě nic jistého. A tak sám mlží i v tom, jaké je jeho osobní stanovisko k tomuto spolčení. Schovává se za údajnou, z jeho strany prý jim neovlivňovanou, vůli členské základny a odkazuje se na jakousi vnitrostranickou demokracii .... (správně zdůvodněný nedostatek se stává kladem). Dobrý lídr svým lidem sice nenařizuje, ale má být mezi nimi na špici, čitelný, vést je a táhnout kupředu .... . Jenže pán Bělobrádek se zatím veze na tendru svého stranického vlaku a vyčkává, co bude zítra ..., občas jen tak, pro vytvoření zdání nějakého dění, si „vystřelí po Čunkovi“.

Pavel Bělobrádek v sobotním Právu uvedl marketingově připravenou a stále dokola opakovanou básničku, že Babiš všechny nařkl, že všichni kradou, a že nyní se to prý obrací proti němu samotnému. Nevím o tom, že by dotyčný takto nařkl všechny lidi v tomto státě. Vím jen, že to tvrdí o tzv. standardních politických stranách (ony se tak samy označují), což je ale prokázanou skutečností (viz všechny kauzy ČSSD, ODS, TOP 09, KDU-ČSL a jejich členů). Podobně tomu je, že Babiš zavedením EET považuje všechny živnostníky v tomto státě za podvodníky. To jsem od Babiše také ještě neslyšel. Slyšel jsem jen, že cílí na karuselové podvody, kde stát ztrácí odhadem více než 10 miliard ročně a na vyhýbání se placení daní, kde stát ztrácí odhadem 18 miliard ročně. Kdo spadá do odhadu 10 a 18 miliard, ten evidentně porušuje zákon. Kdo ne, tak o těchto lidech vůbec není řeč (kdoví ale ví, jak se to dotýká některých samotných stran???).

V Americe, u našich přátel a zdroje nových vzorů, se uvádí, že člověk má jen dvě životní jistoty. Že jednou na něj přijde smrt, a že do té doby bude řádně platit daně. Tak proč u nás je kvůli tomu takové pozdvižení, pokud to není jen politický marketing a účelová předvolební rétorika, jak v politice cíleně zdiskreditovat a odrovnat jednoho nepohodlného člověka?

Standardní politické strany aktivně pracují na ovlivňování veřejného mínění na účet Babiše v rovině legálnosti a v rovině morálnosti, či etiky jeho dřívějších aktivit. Otázky legálnosti jsou zřejmě pasé, protože Andrej Babiš stále bez problémů a s úsměvem chodí po světě. A tak zůstávají jen otázky morálnosti a etiky. Ty jsou ale jen věcí úhlu pohledu a lidských hodnot každého jednotlivce (jenže kdo to tady může soudit ..., Kalousek, Sobotka, ...???).

Stát se za dvacet let druhým nejbohatším člověkem v naší zemi (mezi řadou dalších), pokud nedošlo ke kolizi se zákonem, může být jen předmětem hodnocení z pohledu morálky a etiky. Honoré de Balzac napsal: „Za každým velkým majetkem se skrývá zločin“. K nabytí takových majetků nemůže dojít bez vědomí, souhlasu a spolupráce nejvyšších představitelů politické stání reprezentace. Což jsou lidé, kteří se tou morálkou a etikou dnes a denně ohánějí a po Babišovi jedou. Tito lidé evidentně byli u toho, když Babiš bohatl, což znamená, že se tak stalo s jejich vědomím, souhlasem a přispěním. A jak už to obvykle při přesunech takových majetků bývá, nic se neděje jen tak a hlavně ne zadarmo. Takže je možné se domnívat a spekulovat, že „Babiš, jako i jiní, za to všechno musel určitou měrou a ne málo nějak někomu zaplatit ...“. Tak kdo je potom tady nemorální a neetický?

Pán Bělobrádek ve zmíněném článku také uvedl, že prý jsou sta tisíce voličů, kterým se zajídá destrukce politického systému v podání Andreje Babiše. Jakou destrukci má ale na mysli? Je sice pravdou, že může být i hůř. Dosud jsme tady měli desítky let politického pokrytectví a účelového vyvádění miliard ze státních rozpočtů a rozpouštění státních majetků. Ale překonat něco takové Babiš evidentně nedokáže, ani kdyby nabýval bohorovné velikosti.

Je také ke zvážení. Když se strana pana Bělobrádka dokázala tak pěkně postarat o narovnání údajných křivd na církvích dotažením církvích restitucí desítkami miliard ze státní rozpočtu, tak proč se také stejně tak pěkně nepostarala o dotažení restitucí majetků desetitisíců prostých zemědělců, pro které (slovy jeho ministra) jsou dnes již prakticky nedobytné. Pracujícího zemědělce na poli jsem již viděl, ale .... (???). Jelikož resort zemědělství byl vždy doménou Lidovců, asi by to chtělo si první zamést před vlastním prahem, než někomu jinému kázat o morálce a etice, jako i o nějaké destrukci politického systému někým.

Stejně jako pro trh funguje v médiích stále dokola opakovaná reklama např. na vodu v petkách, tak v politice může fungovat stále dokola opakovaná rétorika, aniž by pravdivost jejího obsahu byla nějak podstatná. Holt, účel světí prostředky a na morálce a etice potom už tolik nezáleží. Obzvlášť, když se řeší otázka bytí či nebytí.

Autor: Vlastimil Dorotík | neděle 26.3.2017 16:52 | karma článku: 34.34 | přečteno: 1330x

Další články blogera

Vlastimil Dorotík

Kalousek chlastá v přímém televizním přenosu?

Nemohu si pomoct, ale nešlo to přehlédnout. Vypadalo to, že poslanec Miroslav Kalousek (TOP 09) chodil doplňovat inspiraci pro parlamentní diskusi do baru poslanecké sněmovny.

22.11.2017 v 18:50 | Karma článku: 40.53 | Přečteno: 2308 | Diskuse

Vlastimil Dorotík

Co může přinést spojení neschopných? Zase jen neschopnost.

Spojením neschopných se jejich dosavadní schopnosti nezvýší a očekávané zlepšení a úspěch se nedostaví. Jen za krátký čas promarní zbývající společný kapitál, a potom zase jen živoří nebo zajdou na úbytě

16.11.2017 v 10:55 | Karma článku: 25.69 | Přečteno: 904 | Diskuse

Vlastimil Dorotík

Opoziční smlouva byla politická zvrhlost?

Nikoliv, jen "majstrštyk" politicky kreativně schopných. A proti tomu totální propadák neschopných, doprovázený zoufalým kvílením, obstrukcemi a vydíráním.

10.11.2017 v 13:07 | Karma článku: 20.56 | Přečteno: 544 | Diskuse

Vlastimil Dorotík

Prezidentské volby budou referendem o výsledku voleb parlamentních

Budou zkouškou, případně potvrzením, zda lidé v naší demokracii si dokážou, či nedokážou ustát a prosadit svou vůli.

8.11.2017 v 14:22 | Karma článku: 18.16 | Přečteno: 518 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Dvořák

Kádrovačka Witovská z ČT

Včera poslanecká sněmovna i Česká televize měly perný den. Volilo se vedení komory, a televize vedle přenosu, cítila jako obvykle veřejnoprávní povinost divákům víc než naznačit, co si o volbě a jejích aktérech mají myslet.

23.11.2017 v 9:24 | Karma článku: 20.79 | Přečteno: 298 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Zopakujeme si volební „fackování“?

Radši bych se tomu vyhnul a měl vládu ustavenou, podporovanou, dělnou, sdílnou a vlídnou. Je ale možné toho dosáhnout u nás, když se to (zatím) nepodařilo ani ve vyspělém a demokratickém Německu?

23.11.2017 v 9:05 | Karma článku: 5.55 | Přečteno: 120 | Diskuse

Andrej Poleščuk

Zemanova cesta do Ruska a rok 68

V tomto blogu jsem se rozhodl, že budu trochu spekulovat. Můžete mít tedy odlišný názor a pokud máte, napište mi ho do komentářů.

23.11.2017 v 9:00 | Karma článku: 11.78 | Přečteno: 185 | Diskuse

Jakub Černý

Kalouskova presumpce viny neexistujicí

Včera jsem se odvážil pustit si přímý přenos z Poslanecké sněmovny, většinu času hovořil Miroslav Kalousek a na závěr měl dokonce tiskovku, kde se opět (všiml si, že je po volbách?) opřel do jím nenáviděných Pirátů.

23.11.2017 v 8:43 | Karma článku: 26.91 | Přečteno: 517 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Šokující hlas rozumu

Představme si televizní diskusi, na jejímž začátku položí moderátor otázky: Co je Česká republika? Co reprezentuje? Je to stát? Skupina? Teroristická organizace? Entita?

23.11.2017 v 8:17 | Karma článku: 10.78 | Přečteno: 374 | Diskuse
Počet článků 41 Celková karma 24.84 Průměrná čtenost 1338

Kategorie 50+. VŠ vzdělání technického směru. Profesně se zabývá informačními systémy a systémy řízení. Zajímá se o dění ve společnosti, protože mu není lhostejné, co bude s našimi dětmi. Je stranicky nezávislý a není nijak vůči nikomu předpojatý. Politicky fandí tomu, co má hlavu a patu a někam pozitivně směřuje.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.