Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

„Ministerstvo pravdy“? To ne. To je hodně kulantní označení.

16. 01. 2017 12:32:31
Jsou věci, které jsou natolik závažné, že by se měly nazývat pokud možno co nejpřesněji. Proto „ministerstvo propagandy a manipulace“ bude přesnější.

O co jde, pokud ne o účelovou propagandu a manipulaci s lidmi?

Že jsme dnes sledovaní na každém kroku, a že si ani „nepšouknem“, aby o tom nevěděl „velký bratr“, je už všeobecně známé. Kamerové systémy jsou téměř na každém kroku, s mobilem, tabletem a notebookem jsme tak „očipovaní“, že jsme k nalezení a sledování kdekoliv, standardní je odposlouchávání a monitorování veškeré elektronické komunikace (sms, e-mailů, internetu, ...), ... . Že tyto informace jsou shromažďované, ukládané, analyzované a vyhodnocované, to je také zřejmé. K tomu účelu slouží přece řada státních orgánů a složek (různé zpravodajské služby, ústavy, armáda, policie, ...), které to mají přímo v popisu práce a k tomu účelu jsou zřizované a pracují. To všechno již existuje a funguje, aniž by se na to lidí někdo ptal a nebo jim to někdo jen sděloval. Protože to všechno jsou standardní prostředky a nástroje výkonu a uplatňování státní moci.

Kdo má informace, ten má moc a vládne. Platilo to vždy a všude. Proto každá státní moc se činila a využívala k tomu všechny (v té době dostupné) prostředky a nástroje. Pověstný Joseph Fouché, francouzský ministr policie a jeho zpravodajská služba za vlády Napoleona, Rakousko-Uherský zpravodajský a policejní systém je i pro laika dostatečně popsaný ve Švejkovi, systém „Třetí říše“ a „Socialistického tábora“ není potřeba popisovat, protože ještě žijí pamětníci. A jak to ve světě vypadá dnes? Pro nás laiky se stačí podívat např. na filmy „Tři dny kondora“ (1974) nebo v poslední době „Snowden“ (2016). A že z této hry nejsou vyloučené ani ty nejvyšší státní a politické kruhy a osoby mezi sebou navzájem, o tom vypovídá i odposlouchávání Merkelové a zbytku celého světa ....

Dnes už nejde jen o to, vědět co lidé dělají, co si povídají a o čem přemýšlejí, ale je zřejmá potřeba je cíleně směřovat a programovat, co mají dělat, co si mají povídat a o čem mají přemýšlet.

Tyto snahy také nejsou ničím novým a neobvyklým. Každý režim měl svou tajnou službu, aby věděl, kdo je kdo, a propagandu a represivními orgány, které lidi zavčasu směrovaly a přiváděly k rozumu, který byl v té době danou a jen tou jedinou správnou pravdou. Jenže dříve to bylo zjevně poměrně pracné (agenti se museli činit a kmitat). A hlavně, mělo to nepřehlédnutelné, neutajitelné doprovodné a ne zrovna populární efekty (vyslýchaní, mučení, kriminál, galeje, gilotina, kulka, šibenice). Ne že by dnes tyto praktiky zcela vymizely (Guantánamo, ...). Jen jich není potřeba v takové míře, rozsahu a s takovým společenským humbukem. Dnes se vývoj společnosti dostal na takovou vědeckou, technickou a technologickou úroveň, že je možné tak činit, aniž bychom si toho sami všimli a sami si to vůbec uvědomovali. Máme výkonné informační techniky a technologie, takže stačí jen naslouchat, dívat se, monitorovat, sledovat, .... a na to potom jednat .... a nebo vypouštět mezi lidi cíleně a účelově zpracované informace, zprávy ....

Takže co je vlastně záměrem nového „ministerstva propagandy a manipulace“ (v počtu uváděných asi 20-ti osob ...???) a proč to má takovou publicitu, když všechny špionážní, zpravodajské a manipulační praktiky tady už běžně fungují, aniž by se lidí někdo na něco ptal, a jsou to standardní nástroje a prostředky jako součást výkonu a uplatňování státní moci?

Je to projev hlouposti, či politického boje a nebo účelového odvádění pozornosti od podstatných věcí, což je také smyslem a účelem propagandy a manipulace? A i kdyby to byla jen hloupost, tak jaká je v tomto případě míra její nebezpečnosti?

Autor: Vlastimil Dorotík | pondělí 16.1.2017 12:32 | karma článku: 38.78 | přečteno: 2934x

Další články blogera

Vlastimil Dorotík

Kalousek chlastá v přímém televizním přenosu?

Nemohu si pomoct, ale nešlo to přehlédnout. Vypadalo to, že poslanec Miroslav Kalousek (TOP 09) chodil doplňovat inspiraci pro parlamentní diskusi do baru poslanecké sněmovny.

22.11.2017 v 18:50 | Karma článku: 40.53 | Přečteno: 2308 | Diskuse

Vlastimil Dorotík

Co může přinést spojení neschopných? Zase jen neschopnost.

Spojením neschopných se jejich dosavadní schopnosti nezvýší a očekávané zlepšení a úspěch se nedostaví. Jen za krátký čas promarní zbývající společný kapitál, a potom zase jen živoří nebo zajdou na úbytě

16.11.2017 v 10:55 | Karma článku: 25.69 | Přečteno: 904 | Diskuse

Vlastimil Dorotík

Opoziční smlouva byla politická zvrhlost?

Nikoliv, jen "majstrštyk" politicky kreativně schopných. A proti tomu totální propadák neschopných, doprovázený zoufalým kvílením, obstrukcemi a vydíráním.

10.11.2017 v 13:07 | Karma článku: 20.56 | Přečteno: 544 | Diskuse

Vlastimil Dorotík

Prezidentské volby budou referendem o výsledku voleb parlamentních

Budou zkouškou, případně potvrzením, zda lidé v naší demokracii si dokážou, či nedokážou ustát a prosadit svou vůli.

8.11.2017 v 14:22 | Karma článku: 18.16 | Přečteno: 518 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Dvořák

Kádrovačka Witovská z ČT

Včera poslanecká sněmovna i Česká televize měly perný den. Volilo se vedení komory, a televize vedle přenosu, cítila jako obvykle veřejnoprávní povinost divákům víc než naznačit, co si o volbě a jejích aktérech mají myslet.

23.11.2017 v 9:24 | Karma článku: 20.79 | Přečteno: 298 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Zopakujeme si volební „fackování“?

Radši bych se tomu vyhnul a měl vládu ustavenou, podporovanou, dělnou, sdílnou a vlídnou. Je ale možné toho dosáhnout u nás, když se to (zatím) nepodařilo ani ve vyspělém a demokratickém Německu?

23.11.2017 v 9:05 | Karma článku: 5.55 | Přečteno: 120 | Diskuse

Andrej Poleščuk

Zemanova cesta do Ruska a rok 68

V tomto blogu jsem se rozhodl, že budu trochu spekulovat. Můžete mít tedy odlišný názor a pokud máte, napište mi ho do komentářů.

23.11.2017 v 9:00 | Karma článku: 11.78 | Přečteno: 185 | Diskuse

Jakub Černý

Kalouskova presumpce viny neexistujicí

Včera jsem se odvážil pustit si přímý přenos z Poslanecké sněmovny, většinu času hovořil Miroslav Kalousek a na závěr měl dokonce tiskovku, kde se opět (všiml si, že je po volbách?) opřel do jím nenáviděných Pirátů.

23.11.2017 v 8:43 | Karma článku: 26.91 | Přečteno: 517 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Šokující hlas rozumu

Představme si televizní diskusi, na jejímž začátku položí moderátor otázky: Co je Česká republika? Co reprezentuje? Je to stát? Skupina? Teroristická organizace? Entita?

23.11.2017 v 8:17 | Karma článku: 10.78 | Přečteno: 374 | Diskuse
Počet článků 41 Celková karma 24.84 Průměrná čtenost 1338

Kategorie 50+. VŠ vzdělání technického směru. Profesně se zabývá informačními systémy a systémy řízení. Zajímá se o dění ve společnosti, protože mu není lhostejné, co bude s našimi dětmi. Je stranicky nezávislý a není nijak vůči nikomu předpojatý. Politicky fandí tomu, co má hlavu a patu a někam pozitivně směřuje.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.