Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Gazdík jako Bludný Holanďan

26. 03. 2017 16:52:58
Bludný Holanďan křižuje sedm moří ...., je znamením bouře a zkázy pro lodi, ke kterým se přiblíží (tolik legenda).

Petr Gazdík dnes bloudí politickou scénou a hledá, kde by se zasekl drápkem, aby se jakkoliv udržel na úrovni celostátní politiky, aby vůbec prošel nadcházejícími volbami.

Naděje mu vyvstala u Lidovců. Získal u nich jakýsi příslib, který pro něj ale ještě žádnou jistotu nepředstavuje. Do voleb je stále daleko. A Lidovci věrni své pověstné „operativní flexibilnosti“ dokážou cuknout a pustit partnera k vodě za pět minut dvanáct. Stačí jen, aby vyvstala pro ně výhodnější situace nebo přišla výhodnější nabídka.

Jak tomu nakonec s "daným slovem" bude, to uvidíme. Ale pán Gazdík může pro Lidovce zapůsobit jako Bludný Holanďan a stáhnout je pod vodu. Pán Bělobrádek si je toho evidentně vědom. Stejně jako, že Gazdík od Lidovců skutečně nemá ještě nic jistého. A tak sám mlží i v tom, jaké je jeho osobní stanovisko k tomuto spolčení. Schovává se za údajnou, z jeho strany prý jim neovlivňovanou, vůli členské základny a odkazuje se na jakousi vnitrostranickou demokracii .... (správně zdůvodněný nedostatek se stává kladem). Dobrý lídr svým lidem sice nenařizuje, ale má být mezi nimi na špici, čitelný, vést je a táhnout kupředu .... . Jenže pán Bělobrádek se zatím veze na tendru svého stranického vlaku a vyčkává, co bude zítra ..., občas jen tak, pro vytvoření zdání nějakého dění, si „vystřelí po Čunkovi“.

Pavel Bělobrádek v sobotním Právu uvedl marketingově připravenou a stále dokola opakovanou básničku, že Babiš všechny nařkl, že všichni kradou, a že nyní se to prý obrací proti němu samotnému. Nevím o tom, že by dotyčný takto nařkl všechny lidi v tomto státě. Vím jen, že to tvrdí o tzv. standardních politických stranách (ony se tak samy označují), což je ale prokázanou skutečností (viz všechny kauzy ČSSD, ODS, TOP 09, KDU-ČSL a jejich členů). Podobně tomu je, že Babiš zavedením EET považuje všechny živnostníky v tomto státě za podvodníky. To jsem od Babiše také ještě neslyšel. Slyšel jsem jen, že cílí na karuselové podvody, kde stát ztrácí odhadem více než 10 miliard ročně a na vyhýbání se placení daní, kde stát ztrácí odhadem 18 miliard ročně. Kdo spadá do odhadu 10 a 18 miliard, ten evidentně porušuje zákon. Kdo ne, tak o těchto lidech vůbec není řeč (kdoví ale ví, jak se to dotýká některých samotných stran???).

V Americe, u našich přátel a zdroje nových vzorů, se uvádí, že člověk má jen dvě životní jistoty. Že jednou na něj přijde smrt, a že do té doby bude řádně platit daně. Tak proč u nás je kvůli tomu takové pozdvižení, pokud to není jen politický marketing a účelová předvolební rétorika, jak v politice cíleně zdiskreditovat a odrovnat jednoho nepohodlného člověka?

Standardní politické strany aktivně pracují na ovlivňování veřejného mínění na účet Babiše v rovině legálnosti a v rovině morálnosti, či etiky jeho dřívějších aktivit. Otázky legálnosti jsou zřejmě pasé, protože Andrej Babiš stále bez problémů a s úsměvem chodí po světě. A tak zůstávají jen otázky morálnosti a etiky. Ty jsou ale jen věcí úhlu pohledu a lidských hodnot každého jednotlivce (jenže kdo to tady může soudit ..., Kalousek, Sobotka, ...???).

Stát se za dvacet let druhým nejbohatším člověkem v naší zemi (mezi řadou dalších), pokud nedošlo ke kolizi se zákonem, může být jen předmětem hodnocení z pohledu morálky a etiky. Honoré de Balzac napsal: „Za každým velkým majetkem se skrývá zločin“. K nabytí takových majetků nemůže dojít bez vědomí, souhlasu a spolupráce nejvyšších představitelů politické stání reprezentace. Což jsou lidé, kteří se tou morálkou a etikou dnes a denně ohánějí a po Babišovi jedou. Tito lidé evidentně byli u toho, když Babiš bohatl, což znamená, že se tak stalo s jejich vědomím, souhlasem a přispěním. A jak už to obvykle při přesunech takových majetků bývá, nic se neděje jen tak a hlavně ne zadarmo. Takže je možné se domnívat a spekulovat, že „Babiš, jako i jiní, za to všechno musel určitou měrou a ne málo nějak někomu zaplatit ...“. Tak kdo je potom tady nemorální a neetický?

Pán Bělobrádek ve zmíněném článku také uvedl, že prý jsou sta tisíce voličů, kterým se zajídá destrukce politického systému v podání Andreje Babiše. Jakou destrukci má ale na mysli? Je sice pravdou, že může být i hůř. Dosud jsme tady měli desítky let politického pokrytectví a účelového vyvádění miliard ze státních rozpočtů a rozpouštění státních majetků. Ale překonat něco takové Babiš evidentně nedokáže, ani kdyby nabýval bohorovné velikosti.

Je také ke zvážení. Když se strana pana Bělobrádka dokázala tak pěkně postarat o narovnání údajných křivd na církvích dotažením církvích restitucí desítkami miliard ze státní rozpočtu, tak proč se také stejně tak pěkně nepostarala o dotažení restitucí majetků desetitisíců prostých zemědělců, pro které (slovy jeho ministra) jsou dnes již prakticky nedobytné. Pracujícího zemědělce na poli jsem již viděl, ale .... (???). Jelikož resort zemědělství byl vždy doménou Lidovců, asi by to chtělo si první zamést před vlastním prahem, než někomu jinému kázat o morálce a etice, jako i o nějaké destrukci politického systému někým.

Stejně jako pro trh funguje v médiích stále dokola opakovaná reklama např. na vodu v petkách, tak v politice může fungovat stále dokola opakovaná rétorika, aniž by pravdivost jejího obsahu byla nějak podstatná. Holt, účel světí prostředky a na morálce a etice potom už tolik nezáleží. Obzvlášť, když se řeší otázka bytí či nebytí.

Autor: Vlastimil Dorotík | neděle 26.3.2017 16:52 | karma článku: 34.34 | přečteno: 1324x

Další články blogera

Vlastimil Dorotík

ČSSD si zachraňuje Valachovou pro podzimní volby?

Kdo udělal nějakou zkušenost s MŠMT, tak ani nemusí být překvapený, co se tam v posledních dnech děje (policejní razie, pracovníci ve vazbě, ..., rezignace ministryně školství, ...).

10.5.2017 v 2:06 | Karma článku: 37.77 | Přečteno: 2027 | Diskuse

Vlastimil Dorotík

Co to pán Sobotka a s ním tradiční politické strany zase zkouší za divadlo?

Co tito lidé po Babišovi vůbec chtějí, co má objasnit a vysvětlit, ...., co tito lidé sami nevědí ...., u čeho sami nebyli ....?

5.5.2017 v 21:40 | Karma článku: 38.55 | Přečteno: 1658 | Diskuse

Vlastimil Dorotík

Národ, vlastenectví, patriot, … to přece nejsou úchylky?

Tato a jim podobná slova se stala dnes synonymem něčeho, co se již jaksi moc nenosí, už nejsou „in“. A není také moc korektní o nich mluvit a už vůbec je aktivně používat.

2.4.2017 v 13:16 | Karma článku: 30.95 | Přečteno: 726 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Karel Januška

Nepoučitelní poslanci

Stávající a bývalí poslanci by si měli uvědomit, v jakém právním marasmu žijeme. Nápravu vidím v doplnění právních předpisů zveřejněných v Otevřeném dopise.

21.7.2017 v 3:53 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 6 | Diskuse

Ladislav Jílek

Už nastal čas?

Průzkumy předvolebních preferencí ukazují, že komunisté jsou již na druhém místě. Jak je to možné? Věřil by tomu někdo před 27 lety? Není vhodné se nad tím zamyslet?

20.7.2017 v 21:39 | Karma článku: 10.80 | Přečteno: 274 | Diskuse

Dalibor Bartoš

Babiš a jeho kniha

Byl jsem na křtu Babišovy knihy "O čem sním, když náhodou spím". Knihu jsem si přečetl a celkem nechápu lidi, kteří tuto knihu jakýmkoliv způsobem dehonestují. Je to Babišova vize. A vize je možné kritizovat, ale ne zesměšňovat.

20.7.2017 v 21:15 | Karma článku: 14.83 | Přečteno: 368 | Diskuse

Beata Krusic

Předvolební trhák: Zemanovo zdraví !

Odpůrci Miloše Zemana jsou schopni dojít až do krajnosti. Ve své nenávisti se neštítí hrát s tím, co bývá nejcitlivější.Zdraví člověka. Pod rouškou rádo by spravedlivého, pravdivého a realistického pohledu na věc se kolikrát zračí

20.7.2017 v 21:13 | Karma článku: 17.92 | Přečteno: 378 | Diskuse

Přemek Čech

O klidu před bouří..

Zatím to vypadá, že politici nabírají síly na závěrečnou bitvu o poslaneckou sněmovnu a zdá se, že to pak bude husté..

20.7.2017 v 19:07 | Karma článku: 16.03 | Přečteno: 349 | Diskuse
Počet článků 31 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1299

Kategorie 50+. VŠ vzdělání technického směru. Profesně se zabývá informačními systémy a systémy řízení. Zajímá se o dění ve společnosti, protože mu není lhostejné, co bude s našimi dětmi. Je stranicky nezávislý a není nijak vůči nikomu předpojatý. Politicky fandí tomu, co má hlavu a patu a někam pozitivně směřuje.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.