Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ČSSD dojíždí na to stejné, na co dojeli soudruzi minulého režimu

12. 02. 2017 14:02:30
A to na protežování a prosazování neschopných a současně všehoschopných, odměnou za jejich stranickou podporu, oddanost a loajalitu.

Strana si vytváří a pěstuje své vlastní „cizopasníky“, kteří ji prakticky vysají a nakonec ji dovedou k vlastní nekompetentnosti a naprosté impotenci. Začátkem takového konce jsou obvykle projevy „... o kůlu v plotě ...“ a nebo „... jak někdo někoho ojebal ...“.

Takto si zapleveluje nejen své vlastní řady, ale především pozice ve veřejné správě, kde by měla generovat a předvádět výsledky, které by v očích voličů prodávaly její stranickou značku a získávaly jejich přízeň a náklonnost (skutečnost ukazuje na pravý opak).

Není se čemu divit. Elektorát strany má převážně defenzivní charakter. Byť je poměrně masový, rekrutuje se z té části společnosti, která v převážné míře není zrovna tahounem společenské úspěšnosti a pokroku, spíše naopak, potřebuje zastání a pomoc.

Z jejich řad jsou vytahováni ti asertivnější jedinci, kteří mají ambice mluvit, zastupovat ostatní a většinou tak plní její stranické orgány. Ti potom také svádějí krutou (až bratrovražednou) bitvu o to, kdo z nich bude na kterém místě které kandidátky do těch či oněch voleb (je o co bojovat, když jim to vyjde, tak v jejich výchozí pozici to je na 4 roky, případně více, zajištěný nemalý a stabilní příjem, řada bonusů, prebend a hlavně „ten pocit důležitosti a moci ...“).

Ve straně se také vyskytují a prosazují určití „profíci“, lidem známí jako „kariérní politici“. Tito jako oportunisté, kalkulující pod heslem „jednooký mezi slepými králem“, se snaží „chytit svou příležitost za pačesy“ a předvádět, co dokážou.

Jenže. „Oni opravdu umí, to o nich nelze zrovna říct“ (parafráze z Járy Cimrmana). Formální kompetence jim upřít nelze (dnes pomalu každý má nějaký ten „vysokoškolský papír na hlavu“). Ale s jejich opravdovými a reálně použitelnými schopnostmi, které by skutečně něco i užitečného generovaly, je to na pováženou. Jedinců, jako je Miloš Zeman, který z pozice stranického lídra vytáhl svou stranu z prahu „propadliště dějin“ zpět do Strakovy akademie, se nějak nedostává. Jiří Paroubek předvedl, že řídit stát na úrovni RaJ a s podporou zábavného průmyslu sice krátkodobě lze, ale ne na dlouho. A ti ostatní? Ti zjevně vůbec ani nevěděli a dosud stále nevědí, kde je sever. Zjevně byli a jsou loutkami voděnými někým a dělajícími to, co se od nich žádá, za co je někdo dobře platí a drží u moci. Vypadá to, že dnes ani sami nevědí, čí vlastně jsou.

Ono není se čemu divit a z lidského hlediska je těžké jim něco zazlívat (???). Dostali příležitost, a tak se opravdu snaží. Jenže jejich dosavadní, skutečně profesionální práce, která by byla jakkoliv pro lidi užitečná (mezi lidmi se mluví o „poctivé práci“), byla veškerá žádná a nebo jen minimální. Takže oni sami vůbec netuší, jaká je realita života ostatních lidí ve společnosti, o kterých jen tak lehce od stolu rozhodují, co vlastně tyto lidi trápí, co potřebují a chtějí. Od školních lavic se utápějí v samém schůzování, dlouhosáhlých samoúčelných projevech o ničem, vnitrostranických šarvátkách a hlavně v neustálých obavách o vlastní pozice-židle (tak jako soudruzi před třiceti léty).

Názorně to je možné vidět na angažmá v dnešní vládě. Jako vítězové voleb, kteří mají premiéra a řadu ministrů, tři roky vládli podle partitury a dikce, kterou určoval a předkládal jejich koaliční partner. Do nedávných dnů to bylo vládnutí úspěšné. Když ale rok před novými volbami zjistili, že jejich koaliční partneři by je mohli případně zastínit, a že by si toho mohli všimnout i voliči (jestli tady náhodou nejsou jen do počtu ...), tak ze dne na den se vrátili ke své „obvyklé stranické politické praxi“.

Tato „tradiční politická strana“ (jak se sama označuje) si najednou sama všimla, že „ideově a obsahově je zcela prázdná“, že vůbec nemá co nabídnout. Proto také ihned začala intenzivně hledat jakákoliv témata, kterými by jakékoliv voliče oslovila a zaujala, jen a aby ji volil (začala vymýšlet neuvěřitelné ..., ode zdi ke zdi ...). Současně politickou scénu začaly zmítat uměle a účelově vytvářené koaliční spory, šarvátky, očerňování a osočování, kriminalizace, pochybné kauzy ... , „tak nějak, jak jsme na to v uplynulém čtvrtstoletí byli zvyklí“.

Jenže pro spoustu lidi v tomto státě to jsou aktivity a snahy naprosto zoufalé, obtížně uchopitelné, a tak také nepřijatelné, zemi nepřinášejí za mák pozitivního (za nemalé peníze, jež stále tečou ...). Také je obtížně přijatelné, že se opět přestává seriózně vládnout nebo spíš se už asi prakticky nevládne. Že se už jen po celou dobu poslední jedné čtvrtiny volebního období na plno a nechutnými prostředky bojuje a bojovat bude o nové pozice v novém volebního období .... (obdivuhodná to efektivnost práce ...???).

A nakonec je úplně zvláštní, že nikomu v této straně zřejmě vůbec nedochází, že to zjevně není zrovna ta nejlepší strategie, jak dosáhnout volebního úspěchu. Řečeno jejich slovníkem, že „tak nějak vlastně ojebávají sami sebe“.

Autor: Vlastimil Dorotík | neděle 12.2.2017 14:02 | karma článku: 36.83 | přečteno: 1499x

Další články blogera

Vlastimil Dorotík

ČSSD si zachraňuje Valachovou pro podzimní volby?

Kdo udělal nějakou zkušenost s MŠMT, tak ani nemusí být překvapený, co se tam v posledních dnech děje (policejní razie, pracovníci ve vazbě, ..., rezignace ministryně školství, ...).

10.5.2017 v 2:06 | Karma článku: 37.77 | Přečteno: 2027 | Diskuse

Vlastimil Dorotík

Co to pán Sobotka a s ním tradiční politické strany zase zkouší za divadlo?

Co tito lidé po Babišovi vůbec chtějí, co má objasnit a vysvětlit, ...., co tito lidé sami nevědí ...., u čeho sami nebyli ....?

5.5.2017 v 21:40 | Karma článku: 38.55 | Přečteno: 1658 | Diskuse

Vlastimil Dorotík

Národ, vlastenectví, patriot, … to přece nejsou úchylky?

Tato a jim podobná slova se stala dnes synonymem něčeho, co se již jaksi moc nenosí, už nejsou „in“. A není také moc korektní o nich mluvit a už vůbec je aktivně používat.

2.4.2017 v 13:16 | Karma článku: 30.95 | Přečteno: 726 | Diskuse

Vlastimil Dorotík

Gazdík jako Bludný Holanďan

Bludný Holanďan křižuje sedm moří ...., je znamením bouře a zkázy pro lodi, ke kterým se přiblíží (tolik legenda).

26.3.2017 v 16:52 | Karma článku: 34.34 | Přečteno: 1324 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Karel Januška

Nepoučitelní poslanci

Stávající a bývalí poslanci by si měli uvědomit, v jakém právním marasmu žijeme. Nápravu vidím v doplnění právních předpisů zveřejněných v Otevřeném dopise.

21.7.2017 v 3:53 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 6 | Diskuse

Ladislav Jílek

Už nastal čas?

Průzkumy předvolebních preferencí ukazují, že komunisté jsou již na druhém místě. Jak je to možné? Věřil by tomu někdo před 27 lety? Není vhodné se nad tím zamyslet?

20.7.2017 v 21:39 | Karma článku: 10.80 | Přečteno: 274 | Diskuse

Dalibor Bartoš

Babiš a jeho kniha

Byl jsem na křtu Babišovy knihy "O čem sním, když náhodou spím". Knihu jsem si přečetl a celkem nechápu lidi, kteří tuto knihu jakýmkoliv způsobem dehonestují. Je to Babišova vize. A vize je možné kritizovat, ale ne zesměšňovat.

20.7.2017 v 21:15 | Karma článku: 14.83 | Přečteno: 368 | Diskuse

Beata Krusic

Předvolební trhák: Zemanovo zdraví !

Odpůrci Miloše Zemana jsou schopni dojít až do krajnosti. Ve své nenávisti se neštítí hrát s tím, co bývá nejcitlivější.Zdraví člověka. Pod rouškou rádo by spravedlivého, pravdivého a realistického pohledu na věc se kolikrát zračí

20.7.2017 v 21:13 | Karma článku: 17.69 | Přečteno: 378 | Diskuse

Přemek Čech

O klidu před bouří..

Zatím to vypadá, že politici nabírají síly na závěrečnou bitvu o poslaneckou sněmovnu a zdá se, že to pak bude husté..

20.7.2017 v 19:07 | Karma článku: 16.03 | Přečteno: 349 | Diskuse
Počet článků 31 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1299

Kategorie 50+. VŠ vzdělání technického směru. Profesně se zabývá informačními systémy a systémy řízení. Zajímá se o dění ve společnosti, protože mu není lhostejné, co bude s našimi dětmi. Je stranicky nezávislý a není nijak vůči nikomu předpojatý. Politicky fandí tomu, co má hlavu a patu a někam pozitivně směřuje.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.