Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jaký efekt by nám přinesl většinový volební systém?

3. 01. 2017 17:13:33
Můžeme si to zkusit jako výsledek letošních podzimních parlamentních voleb. Volání po většinovém volebním systému se u nás ozývá opakovaně. Takže proč ne?

Dnes máme volební systém poměrného zastoupení, jehož výsledkem je koaliční vládnutí. Bohužel, v jeho důsledku tu máme neustále nějaké problémy, jejichž náklady raději nikdo ani nepočítá.

Průzkumy volebních preferencí naznačují, že jeden z politických subjektů stále posiluje a jeho konečný volební výsledek nemusí být daleko od efektu, který by jinak dával většinový volební systém, tj. že „vítěz bere všechno“. Je to sice jen hypotetická úvaha. Ale na druhé straně, kolik takových hypotéz v životě už došlo naplnění? Třeba u sousedů v Maďarsku se jim to povedlo.

Jak včera v podvečer v Českém rozhlase přiznal samotný Kalousek, a to je už co říct, hegemonem podzimních voleb bude Hnutí ANO, tedy Andrej Babiš a jeho vítězství je zřejmé. Jejich preference se dnes pohybují kolem 33% a asi nadále ještě rostou. Je to projev skutečnosti, že na jedné straně Babiš je fenoménem dneška a na druhé straně je tu totální impotence ostatních, především standardních politických stran. Takže jak moc chybí k tomu, aby nadcházející výsledný volební efekt byl stejný jako ve většinovém volebním systému?

Zásadní odpůrci Hnutí ANO se právě pokřižovali se slovy „Bože chraň“. Jenže.

Že Babiš má takové volební prognózy není jen tak samo sebou, jednoduše umí. Že Sobotka (ČSSD) je premiérem, ale prakticky vládne Babiš, je také zřejmé. Takže co? Sobotka má do konce volebního období snad už jen jeden velký problém, a to, jak si výsledky, které jednoznačně jdou za Babišem, nějak přisvojit a nebo se na nich aspoň trochu přihřát.

Většinový volební systém má řada vyspělých západních demokracií, včetně těch nejmocnějších, se kterými se kamarádíme. Výsledek s jednoznačným vítězem, který potom na dané období vládne, je podstatou tohoto systému a jeho zcela samozřejmou součástí. Dnes vyhrál ten a příště to může být zase onen. Přitom to není žádné ohrožení a už vůbec ne omezení samotné demokracie, jak nám ostatně prakticky dokazují naši spojenci.

Pro nás, situace spojená s letošními parlamentními volbami, může mít řadu výhod.

Pokud by voliči přece jen rozhodli a jeden subjekt by jednoznačně většinově vyhrál, tak bez změny ústavy a čehokoliv jiného, bychom si mohli vyzkoušet, jaký efekt by nám takový většinový volební systém přinášel, jak by fungoval. A že by to bylo hodně zajímavé, o tom není pochyb.

Za normálních okolností, Babiš sice volby významně vyhraje, ale ihned po volbách budou následovat obrovské a možná časově poměrně dlouhé manévry, jak přes jeho volební úspěch jej zase nějak vyšachovat ze hry. Jenže to už nejsou krajské volby, kde „bylo možné dotěrným hladovým a rozzuřeným vlčákům odhodit kost, a tak se jich zbavit, teď se bude hrát o dobytí vrcholu“. A všechny tyto doprovodné hrátky a tanečky se tak budou dít za nemalé peníze (miliardové ztráty), zase poběží čas, zase se nějaký čas nebude vládnout, protože „naši mocní si budou poměřovat pinďoury, aby se aspoň někdo z dosavadních nějak udržel u koryta“. Je otázkou, jestli tohle chceme, jestli tohle jsme si objednali a jestli za to budeme chtít platit?

Pokud by Babiš vyhrál standardně, byť výrazně, přesto bude muset s někým, třeba menším, vytvořit koalici. A tento „někdo“, koaliční partner, zřejmě bude tím nejhorším, co jsme tady doposud měli. Má to svoji logiku. Protože ten bude s dotíráním a podporou všech opozičních kolem a s jejich intenzivní korupcí, okopávat Babišovi kotníky, házet mu klacky pod nohy, třást jeho židlí a permanentně destabilizovat jeho vládu, její práci .... Což pro nás asi moc zajímavé není.

Pokud by Babiš vyhrál většinově, ocitl by se v pozici jednoznačného vítěze, musel by se skutečně předvést a neměl by se na koho vymlouvat. Po čtyřech letech by musel skládat účty a obhajovat svou pozici. Takový je princip. Pro ty, kteří se mu chtějí pomstít, by to mohl byl asi ten nejúčinnější způsob, jenže u nás se úspěch neodpouští. No, a pokud by Babiš nakonec přece jen obstál, tak by to pro nás bylo jen dobře, co lepšího bychom si mohli přát, ne?.

Mělo by to ještě jeden významný efekt a přínos. Pro opozici a především naše standardní politické strany, které by se ze dne na den ocitly "jaksi mimo", by to byla taková studená sprcha, že by snad už konečně zapůsobila i ozdravně (třeba jako praktikovaný studený zábal při vysokých teplotách nebo požár v tropickém pralese). Některé z nich by se asi ztratily v propadlišti dějin. Ale ty, které by zůstaly, by konečně musely prodělat řádnou ozdravnou kůru a revitalizační proces, aby mohly být opět konkurence schopné. Aby v průběhu daného volebního období mohly dělat Babišovi řádnou opozici. A aby v dalších volbách byly Babišovi důstojným protivníkem. Protože systém bez řádné protiváhy a zpětné vazby je sebedestrukční a odsouzený ke svému zániku.

Takže nechat na podzim Babiše vyhrát ne jen poměrně, ale také většinově, se jeví jako příležitostí pro nás a naši budoucnost. A to bez ústavních změn a s ústavou garantovanou praktickou možností případného návratu ke stávajícím poměrům, pokud by se tento experiment neosvědčil.

Autor: Vlastimil Dorotík | úterý 3.1.2017 17:13 | karma článku: 29.54 | přečteno: 1695x

Další články blogera

Vlastimil Dorotík

ČSSD si zachraňuje Valachovou pro podzimní volby?

Kdo udělal nějakou zkušenost s MŠMT, tak ani nemusí být překvapený, co se tam v posledních dnech děje (policejní razie, pracovníci ve vazbě, ..., rezignace ministryně školství, ...).

10.5.2017 v 2:06 | Karma článku: 37.77 | Přečteno: 2027 | Diskuse

Vlastimil Dorotík

Co to pán Sobotka a s ním tradiční politické strany zase zkouší za divadlo?

Co tito lidé po Babišovi vůbec chtějí, co má objasnit a vysvětlit, ...., co tito lidé sami nevědí ...., u čeho sami nebyli ....?

5.5.2017 v 21:40 | Karma článku: 38.55 | Přečteno: 1658 | Diskuse

Vlastimil Dorotík

Národ, vlastenectví, patriot, … to přece nejsou úchylky?

Tato a jim podobná slova se stala dnes synonymem něčeho, co se již jaksi moc nenosí, už nejsou „in“. A není také moc korektní o nich mluvit a už vůbec je aktivně používat.

2.4.2017 v 13:16 | Karma článku: 30.95 | Přečteno: 726 | Diskuse

Vlastimil Dorotík

Gazdík jako Bludný Holanďan

Bludný Holanďan křižuje sedm moří ...., je znamením bouře a zkázy pro lodi, ke kterým se přiblíží (tolik legenda).

26.3.2017 v 16:52 | Karma článku: 34.34 | Přečteno: 1324 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Karel Januška

Nepoučitelní poslanci

Stávající a bývalí poslanci by si měli uvědomit, v jakém právním marasmu žijeme. Nápravu vidím v doplnění právních předpisů zveřejněných v Otevřeném dopise.

21.7.2017 v 3:53 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 6 | Diskuse

Ladislav Jílek

Už nastal čas?

Průzkumy předvolebních preferencí ukazují, že komunisté jsou již na druhém místě. Jak je to možné? Věřil by tomu někdo před 27 lety? Není vhodné se nad tím zamyslet?

20.7.2017 v 21:39 | Karma článku: 10.80 | Přečteno: 274 | Diskuse

Dalibor Bartoš

Babiš a jeho kniha

Byl jsem na křtu Babišovy knihy "O čem sním, když náhodou spím". Knihu jsem si přečetl a celkem nechápu lidi, kteří tuto knihu jakýmkoliv způsobem dehonestují. Je to Babišova vize. A vize je možné kritizovat, ale ne zesměšňovat.

20.7.2017 v 21:15 | Karma článku: 14.83 | Přečteno: 368 | Diskuse

Beata Krusic

Předvolební trhák: Zemanovo zdraví !

Odpůrci Miloše Zemana jsou schopni dojít až do krajnosti. Ve své nenávisti se neštítí hrát s tím, co bývá nejcitlivější.Zdraví člověka. Pod rouškou rádo by spravedlivého, pravdivého a realistického pohledu na věc se kolikrát zračí

20.7.2017 v 21:13 | Karma článku: 17.92 | Přečteno: 378 | Diskuse

Přemek Čech

O klidu před bouří..

Zatím to vypadá, že politici nabírají síly na závěrečnou bitvu o poslaneckou sněmovnu a zdá se, že to pak bude husté..

20.7.2017 v 19:07 | Karma článku: 16.03 | Přečteno: 349 | Diskuse
Počet článků 31 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1299

Kategorie 50+. VŠ vzdělání technického směru. Profesně se zabývá informačními systémy a systémy řízení. Zajímá se o dění ve společnosti, protože mu není lhostejné, co bude s našimi dětmi. Je stranicky nezávislý a není nijak vůči nikomu předpojatý. Politicky fandí tomu, co má hlavu a patu a někam pozitivně směřuje.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.