Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nalejme si čistého vína

23. 11. 2016 15:49:00
Nestarejme se o to, co bude dnes a zítra, o tom je už rozhodnuto. Začněme se starat o to, co bude pozítří.

Hnutí ANO roste a sílí. Preference ukazují, že dostává prostor a podporu, aby splnilo svou úlohu revitalizovat naši dnes "zatuchlou" politickou scénu, aby vymetlo zdejší „Augiášův chlév“. Pro dnešek i zítřek je to dobře. Ale už dnes bychom se měli také starat o to, kdo a co tady bude pozítří.

Hnutí ANO, lépe řečeno Andrej Babiš (dále také jen Babiš), deklasuje zbytek naši politické scény a je také zřejmé, že bude vítězem parlamentních voleb v příštím roce a novým premiérem. Pokud se nepřihodí nějaká katastrofa, a nebo lidé se „roupama co dělat“ nezblázní, tak tomu jinak ani být nemůže.

Toto není žádná propaganda tohoto hnutí, je to jen reálné vidění dneška. Babiš je hodně dobrý hráč, dělá smysluplné a dobře promyšlené tahy a vidí na několik kroků dopředu. Je realistický stratég a praktik z masa a kostí, žádný jen teoretik a snílek. To jsou vlastnosti, které zcela chybí lídrům zbytku naší politické scény. A proto jejich šance na úspěch jen s programem „antibabiš“ jsou dnes den ze dne menší a menší. Řadoví lidé takového vůdce, navíc „neformálního“, dokážou ocenit. Obzvláště když vidí, že jen nemluví a také dělá. A že jim tak svítá naděje na lepší zítřky.

Asi nejbližší následující významnější Babišovou politickou bitvou bude: „Babiš proti všem“, všem zbývajícím stranám. Neobávám se, že by to nedal. Spíš bude zajímavé a úsměvné, jak se při tom v plné nahotě ukáže podstata toho, čemu se dnes říká „standardní politické strany“. Dobře by to mohla vystihnout závěrečná slova z filmu „Dědictví a neb kurvahošigutntág“, kde B. Polívka říká: „A teď si Vás všechny tady koupím“ (konec konců, je to přece obchodník, ne). Samozřejmě, potrefené husy už začaly kejhat, jakým nebezpečím a ohrožením ten Babiš pro nás všechny je, že je nutné s tím něco udělat, a budou zase značně neklidní. Současně ale budou zticha o tom, že těmi „inkasujícími“ jsou a po celá léta byli právě oni. Pokud někdo rychle zapomíná, tak stačí jen připomenout, že ODS skončila se stigmatem strany korupčníků a tunelářů (tak nějak to řekl o své straně její předseda), a ČSSD na tom není o moc lépe.

Moc Andreje Babiše i nadále bezesporu poroste, a pokud se to bude stejně tak znatelně odrážet na "kvalitě života" náš všech, tak proč ne. Jenže, žádný topol neroste až do nebe (jak říkával „malý Topolánek“), a systém, který se kolem Babiše tvoří, je a bude více a více napadaný a prověřovaný různými riziky. Potom všechno může skončit také úplně jinak, než bychom si přáli (z hlediska historického vývoje by to ale nebylo nic až tak neobvyklého).

Hnutí ANO bude při svém růstu potřebovat další a další lidi. Lidí je sice jako sr...k, jak říká klasik, ale schopných a aspoň trochu rovných je jako šafránu. A tak jako po roce 89 se významná část z tehdejších „loajálních a všehoschopných“ cca 2 miliónů komunistů infiltrovala do ODS, ČSSD a jiných stran (mnozí v nich „řádí“ dodnes), tak stejně „stěhování národů“ probíhá už dnes a ještě více bude probíhat směrem k ANO se stejným rizikem (můžeme každý den vidět, že oportunisté jsou stále ve střehu). A tak už dnes je zajímavé zaznamenávat výroky některých jedinců, kteří se v dresu a barvách ANO dostali na pozice, ze kterých ovlivňují veřejné blaho. Když jen tak utrousíte poznámku jako „.... ale toto co děláte není zrovna moc Babišovské, nemyslíte ...“, tak následuje takové to gesto mírného pousmání, pozvednutí očí a ramen a odpověď „... to přece nemůžete brát všechno tak vážně ... .

Další rizika představuje samotná osoba Andreje Babiše. To, že dnes je v politice, je zcela logický a pochopitelný další stupeň vývoje jeho kariéry a osobních podnikatelských zájmů (určitě nepřišel, aby nás tady spasil a rozdával nám, co sám vydělal). Je to naprosto normální a dělal by to asi každý druhý, kdyby na to měl. V minulosti to dělal také Baťa a jaká je dnes z něj ikona. Ale to stejné dnes dělá celá řada dalších jedinců na všech úrovních. Jen to dělají skrytě, "z po za opony", že nejsou přímo vidět. Z toho pohledu není Babiš ničím výjimečným. Jen je více na očích, čímž je, aniž by se sám snažil, transparentnější a čitelnější. Díky tomu se také jeho přístup a chování jeví poměrně férovější (kdyby jen trochu šlápl vedle, tak ti „vlčáci“, co mu jdou po krku, by jej už dávno roztrhali na kusy).

Ti zmínění jedinci, kteří dnes "za oponou" nejsou vidět, financují a korumpují naše "standardní politické strany", které se při tom tváří, že ony nic, všichni jsou muzikanti. Financují nebo sami vlastní sdělovací prostředky u nás. A stejně tak ze státu skrytě tahají peníze a majetky, jak jen se dá (např. OKD a spol. je poslední dobou do očí bijící). V těchto souvislostech pak také celý zákon „Lex Babiš“ vypadá jen jako hledání účelového "udělátka", jak Babišovi okopávat kotníky, znepříjemňovat život a snažit se jej srovnat do vlastních řad. Ono totiž, když ty naše standardní politické strany, vedle Babišovy nezávislosti, stále musí čekat na to, kdo jim co odsype, a musí se tak stále nabízet, podbízet (hledat sponzory) a nechat se korumpovat, protože zadarmo nikdo nikomu nic nedá, tak Babiš je vedle nich skutečně zjevem a poruchou celého jejich systému, jak sám říká. A proto je pro ně nezbytně nutné jej dostat do stejného režimu, na jaký jsou oni sami zajetí a zvyklí.

Naše politická scéna se ke spokojenosti většiny národa mění. A my si budeme muset asi zvykat na to, že našimi představiteli budou často i lidé, kteří sami něco umí, jsou úspěšní a ne jen "kariérní loutky ovládané z po za opony" nějakým jiným Babišem, který ale nechce být vidět. Co je tak pro každého z nás výhodnější a přijatelnější, to si musí každý rozhodnout už sám. Skutečnosti ale je, že netransparentnost, lež, demagogie, přetvářka, pokrytectví, korupce a jiné podobné jevy, tady stále jsou a vládnou naším dennodenním světem, jen my se tomu stále divíme a nevíme co s tím.

Dalším rizikem je, že pokud se naše "standardní politické strany" nevzpamatují a nepromění v něco politicky životaschopného a akceschopného nebo nepřijdou noví političtí hráči, tak Babiš může mít postupem času nakročeno k určité „totalitě“, že bude až moc Babiše, aniž by on sám to chtěl a o to stál. Pokud by se stalo, tak to ale nebude chybou Babiše, byť se tím opozice bude ohánět a strašit. Ale bude to důsledek impotence ostatních našich politických stran, které se svou stávající vyprázdněnou, jen antibabišovskou politikou nedokážou být Babišovi důstojnými a akceptovatelnými soupeři.

Takže, neřešme dnešek a zítřek, v tom jsme už většinově rozhodnuti, ale řešme, co bude pozítří. Ať tady máme (ne jen na papíře) stále funkční pluralitní politický systém politických stran, které dokážou jak vládnout, tak také být účinnou opozicí, aby se zase jednou celý náš politický systém „neporoučel někam do kytek“.

Autor: Vlastimil Dorotík | středa 23.11.2016 15:49 | karma článku: 15.31 | přečteno: 490x

Další články blogera

Vlastimil Dorotík

ČSSD si zachraňuje Valachovou pro podzimní volby?

Kdo udělal nějakou zkušenost s MŠMT, tak ani nemusí být překvapený, co se tam v posledních dnech děje (policejní razie, pracovníci ve vazbě, ..., rezignace ministryně školství, ...).

10.5.2017 v 2:06 | Karma článku: 37.77 | Přečteno: 2043 | Diskuse

Vlastimil Dorotík

Co to pán Sobotka a s ním tradiční politické strany zase zkouší za divadlo?

Co tito lidé po Babišovi vůbec chtějí, co má objasnit a vysvětlit, ...., co tito lidé sami nevědí ...., u čeho sami nebyli ....?

5.5.2017 v 21:40 | Karma článku: 38.55 | Přečteno: 1692 | Diskuse

Vlastimil Dorotík

Národ, vlastenectví, patriot, … to přece nejsou úchylky?

Tato a jim podobná slova se stala dnes synonymem něčeho, co se již jaksi moc nenosí, už nejsou „in“. A není také moc korektní o nich mluvit a už vůbec je aktivně používat.

2.4.2017 v 13:16 | Karma článku: 31.10 | Přečteno: 732 | Diskuse

Vlastimil Dorotík

Gazdík jako Bludný Holanďan

Bludný Holanďan křižuje sedm moří ...., je znamením bouře a zkázy pro lodi, ke kterým se přiblíží (tolik legenda).

26.3.2017 v 16:52 | Karma článku: 34.34 | Přečteno: 1327 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Miroslav Gruner

Horáček nakrocil k legalizaci zločinu

Když v zemi existuje milion osob dluzicich státu a Horáček ve chvílích, kdy se mu začínají preference potacet, jim slíbí úrokový pardon, je zjevné, že mu jde o moc.

22.9.2017 v 16:32 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 67 | Diskuse

Marek Tomanka

Náhled do blízké budoucnosti

Nejpravděpodobnějším vítězem říjnových parlamentních voleb je stále hnutí ANO Andreje Babiše. Pokud prosadí mnohokrát avizované "řízení státu jako firmy", Českou republiku čekají složité časy.

22.9.2017 v 15:56 | Karma článku: 7.60 | Přečteno: 94 | Diskuse

Luboš Zálom

Nigel Farage v Praze: následujme příkladu Brexitu

Včera navštívil Prahu britský politik, europoslanec za UKIP, Nigel Farage. Připomněl ve svém projevu českým euroskeptikům, že snaha na znovuzískání suverenity na bruselském politickém molochu má smysl.

22.9.2017 v 13:46 | Karma článku: 29.65 | Přečteno: 612 | Diskuse

Jan Dvořák

Přijít kvůli neschopným agentům o jedinou teroristickou skupinu by byl opravdu luxus!

Soud osvobodil skupinu anarchistů, která měla podle obžaloby chystat teroristický útok na vlak s vojenskou techniku a automobily.

22.9.2017 v 13:38 | Karma článku: 14.17 | Přečteno: 434 | Diskuse

Jan Ziegler

Litevská prezidentka varuje, Rusko chystá agresi

Za nácvik útoku na západní sousedy Ruska označila nedávno v projevu před Valným shromážděním OSN rusko-běloruské manévry Západ 2017 litevská prezidentka Dalia Grybauskaitéová.

22.9.2017 v 12:01 | Karma článku: 23.37 | Přečteno: 972 | Diskuse
Počet článků 31 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1304

Kategorie 50+. VŠ vzdělání technického směru. Profesně se zabývá informačními systémy a systémy řízení. Zajímá se o dění ve společnosti, protože mu není lhostejné, co bude s našimi dětmi. Je stranicky nezávislý a není nijak vůči nikomu předpojatý. Politicky fandí tomu, co má hlavu a patu a někam pozitivně směřuje.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.