Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Abychom si vzájemně rozuměli, tak používejme slova, kterým porozumět dokážeme.

21. 11. 2016 13:54:53
Nyní mám namysli skutečný význam slovního spojení „liberální demokracie“. Nemohu se ubránit dojmu, že je poněkud jiný, než je nám ve veřejném prostoru vykládáno..

Naše sdělovací prostředky a sociální sítě mluví o naši demokracii jako „liberální demokracii“, která je prý v ohrožení, a proto musíme dnes za ni bojovat. Vzhledem k tomu, že mně tyto věci významově a logicky nějak do sebe nezapadají, tak se snažím najít způsob, jak jim porozumět (a domnívám se, že v tom nejsem a nebudu asi sám).

Doslovný překlad slova demokracie je vláda lidu. Slovo liberální v překladu znamená svobodný. Jak ale tato dvě slova spolu významově souvisí? Může existovat demokracie, tj. vláda lidu bez svobody? Základními atributy skutečné demokracie jsou svoboda, rovnost, solidarita (viz francouzská revoluce – svoboda, rovnost, bratrství). Takže, co potom představuje spojení slov „demokracie" a "liberální“, když svoboda je už samotnou podstatou demokracie?

Už jsme si zvykli, že slovo demokracie většinou stojí s nějakým přívlastkem. Kromě našeho liberální známe další, sociální, lidová, buržuazní, národní, .... Daný přívlastek vždy poukazuje na to, že se jedná o demokracii, ve které je „vláda lidu“ nějak omezená a nebo jen pro někoho. Co potom v tomto spojení znamená přívlastek „liberální“? Mohl by označovat "demokracii pro všechny", bez rozdílu a bez jakéhokoliv omezení. Jenže to už má v sobě samotný pojem demokracie bez přívlastků. Takže „liberální“ se může jevit jakoby „akcent na svobodu pro všechny", která je ale i tak už geneticky demokracii daná?

Připusťme, že podtržení něčeho, co vnímáme jako pozitivní a významné, nemůže být na škodu a navíc to ještě libozvučně zní. Jenže taková demokracie má potom svá významná nezanedbatelná rizika.

Je známo, že demokracie bez určité korekce, a tedy bez přívlastků, nikdy nemá dlouhého trvání a velice rychle vede k chaosu, anarchii a přes gilotinu nebo plynové komory k teroru a totalitě. Proto „čistá forma demokracie“ nikde ani neexistuje. Vždy se jedná o nějakou pseudodemokracii nebo demokracii určitou formou korigovanou, tedy s přívlastky. U nás tak máme „demokracii zastupitelskou" a také "demokracii ústavní, právní“.

„Demokracie zastupitelská“ řeší "praktickou nepoužitelnost a rizika přímé demokracie" v dennodenní správě věcí veřejných. Bohužel ale také u nás účelově potlačuje "jakékoliv použití přímé demokracie“ (ve Švýcarsku to jde, ale u nás naše elity asi soudí, že náš plebs ještě nedozrál, a proto mu takovou svobodu-liberálnost ještě nelze svěřit).

„Demokracie ústavní, právní“ by měla bránit jednotlivcům, skupinám nebo většině dopouštět se zvůle, tedy bezpráví, na komkoliv druhém a ostatních, jednotlivci, menšině, či většině. Proto u nás máme „právní řád“. Ten by měl vznikat a být stále kultivovaný na demokratickém principu, tj. z rozhodnutí ve volbách zvolených „zastupitelských zákonodárných orgánů“ (parlament). A měl by být uplatňovaný pod kuratelou ve volbách zvolených „exekutivních zastupitelských orgánů“ (prezidenta a vlády ...).

Jestliže máme pocit, že ve skutečnosti je tomu poněkud jinak, tak námi zvolení zástupci dělají někde nějakou chybu. A nebo tu chybu děláme my samotní tím, jaké zastupitele si volíme a jak na jejich počínání dohlížíme. Což ale určitě není chyba samotného principu naší „zastupitelské a ústavní, právní demokracie“ a důvod k tomu, aby ji někdo obcházel, účelově vykládal a nebo přímo porušoval.

Vraťme se ale ke spojení slov „liberální demokracie“. Z výše uvedeného je zřejmé, že naše pojetí demokracie není o bezbřehé svobodě, není o demokracií bez přívlastků, a tedy ani není demokracií zcela liberální. Ale i tak, jako funkční systém, má smysl a účel, který řádně uplatňovaný by měl být ku prospěchu lidem, jenž se k demokratickým principům hlásí.

A abychom nežili v „přeludu nepřesných slovních pojmů“, a co nejpřesněji pojmenovávali přívlastek naší demokracie, tak bychom měli zůstal u známých slov jako je „zastupitelská a ústavní, právní“. Nezní to sice tak libozvučně a vznešeně, možná trochu suchopárně, jako už samotné právo je, ale zato přesněji pojmenovává podstatu věci a hlavně není to zavádějící.

A tak jestli je nebo není u nás „liberální demokracie“ ohrožená? Domnívám se že není, protože takovou formu demokracie v pravém slova smyslu u nás ani nemáme (také samotný slovník obsahově popisuje to stejné, o čem je tady řeč, jen samotnou rozporuplnost spojení těchto slov neřeší).

Skutečným ohrožením naší demokracie může být, pokud bychom chtěli "neomezenou formu demokracie" upřednostnit před tou naší "zastupitelskou a ústavní, právní". Jako účelová destrukční politika by to asi pro někoho smysl mělo a mohlo by to být tak i pochopitelné. V této souvislosti by mohly být tak i pochopitelné televizní zprávy uplynulého víkendu, že u nás v poslední krátké době o více než 100% vzrostl počet oficiálních držitelů střelných zbraní!!!???

Autor: Vlastimil Dorotík | pondělí 21.11.2016 13:54 | karma článku: 13.95 | přečteno: 332x

Další články blogera

Vlastimil Dorotík

ČSSD si zachraňuje Valachovou pro podzimní volby?

Kdo udělal nějakou zkušenost s MŠMT, tak ani nemusí být překvapený, co se tam v posledních dnech děje (policejní razie, pracovníci ve vazbě, ..., rezignace ministryně školství, ...).

10.5.2017 v 2:06 | Karma článku: 37.77 | Přečteno: 2027 | Diskuse

Vlastimil Dorotík

Co to pán Sobotka a s ním tradiční politické strany zase zkouší za divadlo?

Co tito lidé po Babišovi vůbec chtějí, co má objasnit a vysvětlit, ...., co tito lidé sami nevědí ...., u čeho sami nebyli ....?

5.5.2017 v 21:40 | Karma článku: 38.55 | Přečteno: 1658 | Diskuse

Vlastimil Dorotík

Národ, vlastenectví, patriot, … to přece nejsou úchylky?

Tato a jim podobná slova se stala dnes synonymem něčeho, co se již jaksi moc nenosí, už nejsou „in“. A není také moc korektní o nich mluvit a už vůbec je aktivně používat.

2.4.2017 v 13:16 | Karma článku: 30.95 | Přečteno: 726 | Diskuse

Vlastimil Dorotík

Gazdík jako Bludný Holanďan

Bludný Holanďan křižuje sedm moří ...., je znamením bouře a zkázy pro lodi, ke kterým se přiblíží (tolik legenda).

26.3.2017 v 16:52 | Karma článku: 34.34 | Přečteno: 1324 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Karel Januška

Nepoučitelní poslanci

Stávající a bývalí poslanci by si měli uvědomit, v jakém právním marasmu žijeme. Nápravu vidím v doplnění právních předpisů zveřejněných v Otevřeném dopise.

21.7.2017 v 3:53 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 6 | Diskuse

Ladislav Jílek

Už nastal čas?

Průzkumy předvolebních preferencí ukazují, že komunisté jsou již na druhém místě. Jak je to možné? Věřil by tomu někdo před 27 lety? Není vhodné se nad tím zamyslet?

20.7.2017 v 21:39 | Karma článku: 10.80 | Přečteno: 274 | Diskuse

Dalibor Bartoš

Babiš a jeho kniha

Byl jsem na křtu Babišovy knihy "O čem sním, když náhodou spím". Knihu jsem si přečetl a celkem nechápu lidi, kteří tuto knihu jakýmkoliv způsobem dehonestují. Je to Babišova vize. A vize je možné kritizovat, ale ne zesměšňovat.

20.7.2017 v 21:15 | Karma článku: 14.83 | Přečteno: 368 | Diskuse

Beata Krusic

Předvolební trhák: Zemanovo zdraví !

Odpůrci Miloše Zemana jsou schopni dojít až do krajnosti. Ve své nenávisti se neštítí hrát s tím, co bývá nejcitlivější.Zdraví člověka. Pod rouškou rádo by spravedlivého, pravdivého a realistického pohledu na věc se kolikrát zračí

20.7.2017 v 21:13 | Karma článku: 17.92 | Přečteno: 378 | Diskuse

Přemek Čech

O klidu před bouří..

Zatím to vypadá, že politici nabírají síly na závěrečnou bitvu o poslaneckou sněmovnu a zdá se, že to pak bude husté..

20.7.2017 v 19:07 | Karma článku: 16.03 | Přečteno: 349 | Diskuse
Počet článků 31 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1299

Kategorie 50+. VŠ vzdělání technického směru. Profesně se zabývá informačními systémy a systémy řízení. Zajímá se o dění ve společnosti, protože mu není lhostejné, co bude s našimi dětmi. Je stranicky nezávislý a není nijak vůči nikomu předpojatý. Politicky fandí tomu, co má hlavu a patu a někam pozitivně směřuje.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.