Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kdo představuje elitu a kdo elitářství?

10. 11. 2016 16:00:28
Nenechávejme se mást nepřesným výkladem a vnímáním dnes frekventovaných pojmů, jako je např. „elita“ nebo „elity“. Podívejme se raději do slovníků. Ono je vždy dobré mít hned od počátku jasno.

Takže, jak je to s těmi elitami? Co uvádějí chytré knihy?

„Elita“ - výkvět, menšina s mimořádnými vlastnostmi, vybraná část celku.

Vedle toho stojí „elitářství“ - koncepce vycházející z významu úlohy elit ve vývoji společnosti, nadřazenecké, povýšené vystupování.

Je to krátké, stručné, přesné a asi i srozumitelné.

Chápu to tak, že o člověku (nebo menšině), který představuje a patří mezi „elitu společnosti“, se takto vyjadřují a hodnotí jej ti ostatní kolem. Většina společnosti tímto a takto dává najevo svůj obdiv, uznání a úctu k jeho výjimečnosti, což jej v jejich očích nad ostatní povznáší.

Pokud se ale někdo a nebo někteří sami na "elitu" pasují a prezentují se jako "elita", tak to obvykle s jejich výjimečností moc společného nemá. Ukazuje to spíš na projev krátkozrakosti, sebestřednosti, povýšenosti, nadřazenosti, tedy na „elitářství“.

Pojmy „elity a elitářství“ se zřejmě s politikou pojí už od nepaměti a je tomu tak dodnes.

"Elity" národa představují konkrétní výjimečné osoby a určité hodnoty, o které se politici často opírají, nebo někdy spíš otírají a často se snaží je ke své vlastní politice využít.

"Elitářství" představují určité osoby a skupiny, kteří se jako „samozvané elity“ chovají a politiku se takto sami ovlivňovat snaží. Vzhledem k tomu, že často ve skutečnosti sami ani ničím výjimečným nejsou, tak stejně často, jako kolaborující, se stávají prostředkem a nástrojem někoho jiného, který může být vidět a nebo je jen někde v pozadí (zkrátka oportunisté).

Jak vypadá a jak se chová skutečná "elita" bylo možné vidět v pořadu 90 ́ ČT24.

http://www.ceskatelevize.cz/porady/11412378947-90-ct24/216411058131031/

Režisér Juraj Jakubisko ve více než hodinovém dialogu tohoto pořadu promlouval jako klidný, vyrovnaný a s životem srovnaný starší pán, který už nemá potřebu nic předstírat a na nic si hrát. Za něj mluví jeho život a dílo. Nerozhodily jej ani stále opakované návodné otázky snažící se moderátorky. A tak jeho názory, ať říkal co říkal, vyznívaly lidsky, srozumitelně, seriózně a věrohodně. Proti němu seděl ředitel Národního divadla Jan Burian, u něhož, ať říkal co říkal, nešlo přehlédnout jeho nervozitu, křečovitost, nesrozumitelnost, a tak i nevěrohodnost. O tom, kdo v tomto případě představuje "elitu", nechť si udělá obrázek každý sám.

Jak se chovaly „elity našeho národa“ v letech nedávných, stejně tak jako v naší historii, a jaký měly vliv na politiku, o tom bylo napsáno hodně a není potřebné opakovat.

Ale jako podstatná a významná se jeví dnes opomíjená „jejich odpovědnost za důsledky a následky", ke kterým tak přispívaly a nebo které takto přímo způsobovaly.

Ztotožňuji se s názorem, že "vždy více zodpovědnosti padá na hlavu toho moudřejšího, mocnějšího, silnějšího, vlivnějšího ...“. A "elity" určitě svou moudrost, moc a sílu osobnosti představují. Proto na ně také tak padá i podstatný a významný díl jejich zodpovědnosti.

Pozn. Není žádných pochyb o tom, že „elity“ jsou klíčem a tvůrcem pokroku lidstva. Vždy za něčím objevným, pokrokovým stojí nějaké konkrétní jméno a nebo tým, který ale stejně vede někdo s konkrétním jménem. „Žádný dav ještě nikdy nic nového nevymyslel. Vždy představoval buď jen chaos a nebo byl určitou hybnou silou, ale v jejím čele vždy stál zase jen určitý jedinec konkrétního jména nebo nějaká skupina, která s tímto davem pracovala“.

Je dobré se ohlížet do historie, jakou úlohu kdy "elity" hrály a kam ve své době společnost často přivedly. A je také na zváženou a k rozlišení, zda se vždy jednalo o skutečné "elity" (jejich přínosy, či selhání) a nebo jen o projevy "elitářství" (diletantství).

Příkladů je bezpočet. Jen ilustrativně ty typické, které jsou ale stále i dnes nějak zamlžované a také nějak podivně vykládané a překrucované.

Jestli se o roce 1948 se mluví jako o "komunistickém puči", tak kdo je schopný vnímat všechny historické události, které tomu předcházely a k tomu vedly, tak minimálně nemůže přehlédnout „podivné politické hrátky tehdejších vyvolených politických představitelů“, a že je jako tehdejší „takzvané elity“ přehrál a převezl (v té době legitimním způsobem) „nějaký vyučený truhlář od Zlína se zástupy obyčejných lidí z ulice“, což potom mělo známé důsledky a následky pro dalších čtyřicet let.

Obecně všechny války, které kdy byly vedené, vždy byly jen selháním tehdejších "elit" a nebo rádoby elit, tedy "elitářství", s katastrofálním dopadem na milióny nevinných lidí.

II. sv. válka je nám dnes stále více veřejně prezentovaná „jako by jen záležitost Adolfa Hitlera, případně nacistického Německa“. Ale téměř vůbec se už veřejně nemluví o tom, že bez souhlasu, zjevné podpory (politické, finanční i materiální) a přihlížení tehdejších světových "elit" by nikdy nemohla vůbec vzniknout a nabýt takových zrůdných rozměrů, které nám dokládá historie. O těchto "elitách", o jejich odpovědnosti a spoluvině, se dnes jaksi moc konkrétně, adresně a veřejně nemluví.

Podobně "velká válka" před tím, plánovaná a vyprovokovaná tehdejšími "elitami". Dnes o ní můžeme číst jako o určitých historických událostech a faktech, ale o zodpovědných tehdejších "elitách" se také dnes konkrétně adresně a veřejně moc nemluví (Sarajevský atentát tou pravou příčinou určitě nebyl).

A co revoluce v Rusku? Co "elity" tehdejšího carského dvora, které přivedly svou zem do stavu bídy a k tomu ještě do velké války. "Elity" tehdejšího Německa, kterým (jak už známo) tato revoluce měla posloužit proti Rusku, jako válečnému protivníkovi, a tak ji financovaly a podporovaly. A "elita" tehdejší skupiny ruských intelektuálů z exilu, která revoluci za uvedené podpory vyvolala a provedla s následnými dopady a důsledky na dalších sedmdesát let (z dnešního pohledu o "elitě" nikdo moc mluvit asi nebude, ale taková byla tehdejší skutečnost). Trvalo to sto let, než se o těchto věcech začalo trochu více veřejně mluvit. A ještě mě v této souvislosti napadá, kdo vlastně vůbec financoval vznik a působnost našich legií v Rusku po revoluci (každá sranda přece něco stojí)?

Jako by vždy existovala nějaká objektivní historická kolektivní vina, že se vraždily a na jatka posílaly milióny nevinných lidí.

Z dnešního úhlu pohledu by někdo mohl říct, že o tehdejších "elitách" ani nemůžeme dnes jako o "elitách" vůbec mluvit. Ale tehdy to "elity" a nebo rádoby elity, tehdejší společnosti byly.

Jak vidno, jestli se nakonec jednalo o "elity" a nebo jen o "elitářství", to na podstatě věcí a jejich důsledků a následků jejich jednání nic nemění a nikoho to neospravedlňuje.

Ostatně kdo ví, proč asi T.G. Masaryk po roce 1918 zrušil užívání všech šlechtických titulů ....? A také stále platí, že kdo nezná svou minulost, svou historii, je odsouzený k tomu, aby si ji prožil znovu.

Proto chovejme náležitou úctu ke skutečné "elitě našeho národa" a jejím záslužným činům, ale nepřehlížejme projevy "elitářství", které nás jako obvykle vedou někam do pekel.

Autor: Vlastimil Dorotík | čtvrtek 10.11.2016 16:00 | karma článku: 20.27 | přečteno: 639x

Další články blogera

Vlastimil Dorotík

ČSSD si zachraňuje Valachovou pro podzimní volby?

Kdo udělal nějakou zkušenost s MŠMT, tak ani nemusí být překvapený, co se tam v posledních dnech děje (policejní razie, pracovníci ve vazbě, ..., rezignace ministryně školství, ...).

10.5.2017 v 2:06 | Karma článku: 37.77 | Přečteno: 2043 | Diskuse

Vlastimil Dorotík

Co to pán Sobotka a s ním tradiční politické strany zase zkouší za divadlo?

Co tito lidé po Babišovi vůbec chtějí, co má objasnit a vysvětlit, ...., co tito lidé sami nevědí ...., u čeho sami nebyli ....?

5.5.2017 v 21:40 | Karma článku: 38.55 | Přečteno: 1692 | Diskuse

Vlastimil Dorotík

Národ, vlastenectví, patriot, … to přece nejsou úchylky?

Tato a jim podobná slova se stala dnes synonymem něčeho, co se již jaksi moc nenosí, už nejsou „in“. A není také moc korektní o nich mluvit a už vůbec je aktivně používat.

2.4.2017 v 13:16 | Karma článku: 31.10 | Přečteno: 732 | Diskuse

Vlastimil Dorotík

Gazdík jako Bludný Holanďan

Bludný Holanďan křižuje sedm moří ...., je znamením bouře a zkázy pro lodi, ke kterým se přiblíží (tolik legenda).

26.3.2017 v 16:52 | Karma článku: 34.34 | Přečteno: 1327 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Miroslav Gruner

Horáček nakrocil k legalizaci zločinu

Když v zemi existuje milion osob dluzicich státu a Horáček ve chvílích, kdy se mu začínají preference potacet, jim slíbí úrokový pardon, je zjevné, že mu jde o moc.

22.9.2017 v 16:32 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 67 | Diskuse

Marek Tomanka

Náhled do blízké budoucnosti

Nejpravděpodobnějším vítězem říjnových parlamentních voleb je stále hnutí ANO Andreje Babiše. Pokud prosadí mnohokrát avizované "řízení státu jako firmy", Českou republiku čekají složité časy.

22.9.2017 v 15:56 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 94 | Diskuse

Luboš Zálom

Nigel Farage v Praze: následujme příkladu Brexitu

Včera navštívil Prahu britský politik, europoslanec za UKIP, Nigel Farage. Připomněl ve svém projevu českým euroskeptikům, že snaha na znovuzískání suverenity na bruselském politickém molochu má smysl.

22.9.2017 v 13:46 | Karma článku: 29.47 | Přečteno: 612 | Diskuse

Jan Dvořák

Přijít kvůli neschopným agentům o jedinou teroristickou skupinu by byl opravdu luxus!

Soud osvobodil skupinu anarchistů, která měla podle obžaloby chystat teroristický útok na vlak s vojenskou techniku a automobily.

22.9.2017 v 13:38 | Karma článku: 14.17 | Přečteno: 434 | Diskuse

Jan Ziegler

Litevská prezidentka varuje, Rusko chystá agresi

Za nácvik útoku na západní sousedy Ruska označila nedávno v projevu před Valným shromážděním OSN rusko-běloruské manévry Západ 2017 litevská prezidentka Dalia Grybauskaitéová.

22.9.2017 v 12:01 | Karma článku: 23.37 | Přečteno: 972 | Diskuse
Počet článků 31 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1304

Kategorie 50+. VŠ vzdělání technického směru. Profesně se zabývá informačními systémy a systémy řízení. Zajímá se o dění ve společnosti, protože mu není lhostejné, co bude s našimi dětmi. Je stranicky nezávislý a není nijak vůči nikomu předpojatý. Politicky fandí tomu, co má hlavu a patu a někam pozitivně směřuje.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.